Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
image
Jesteśmy autoryzowanem partnerem Q-service Castrol!
Kliknij i odwiedź stronę producenta >>
image
Ustawienia-geometrii

Ustawienia geometrii

Geometria i zbieżność kół to ważne aspekty techniczne pojazdu, mające ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Ich prawidłowa konfiguracja ma wpływ również na zużycie ogumienia oraz elementów zawieszenia.
Dane kontaktowe:
Adres:al. gen. Władysława Andersa 545
43-316 Bielsko-Biała

Co to jest geometria kół?

Geometrią kół nazywamy zbiór parametrów określających ustawienie kół w samochodzie. Wartości te nadaje producent dla konkretnej konstrukcji pojazdu, dlatego różnią się one między modelami. Nadane pierwotnie wartości geometrii kół powinny być zachowywane przez cały okres użytkowania pojazdu.

Poza parametrami geometrii kół nadanymi konstrukcyjnie, wyróżniamy także parametry regulowane. Należą do nich:

  • Zbieżność kół – położenie kół jednej osi (przednich lub tylnych) względem siebie, wyrażana w kątach, o określonej liczbie stopni. Właściwy kąt zbieżności kół mieści się w przedziale od -3 stopni (koła rozbieżne) do +3 stopni (koła zbieżne);
  • Kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy – kąt zawarty między prostą pionową koła, a osią sworznia zwrotnicy;
  • Kąt pochylenia koła – zawarty między płaszczyzną koła a pionem.
image

“Najlepszy serwis samochodowy w Bielsku. Szybki czas naprawy i rozsądne ceny. Nie naciągają ludzi na niepotrzebne koszta. Przed dokonaniem jakichkolwiek napraw wykrytych usterek, zawsze wcześniej konsultują telefonicznie z właścicielem pojazdu i podpowiadają najrozsądniejsze rozwiązania. Polecamy”

Sale Experts

Serwis

Ustawianie zbieżności

Przywrócenie pojazdowi pożądanych właściwości jezdnych wymaga ustawienia zbieżności. Jest to czynność czasochłonna, wymagająca dużej precyzji i doświadczenia. Q Service Castrol dysponuje nowoczesnym sprzętem pomiarowym, umożliwiającym wykonanie dokładnych odczytów oraz ustawienia zbieżności kół w systemie 3D. Dzięki temu praca naszych fachowców jest perfekcyjna, a bezpieczeństwo użytkowania pojazdu gwarantowane.

Ustawianie geometrii kół

Przed przystąpieniem do czynności regulujących geometrię kół, zwracamy uwagę na kondycję ogumienia, ciśnienie opon, stan układu zawieszenia oraz sprawdzamy swobodę toczenia się pojazdu, poprzez weryfikację układu hamulcowego.

Nasi specjaliści sprawdzają również zużycie silentbloków, łączących nadwozie i wahacz, sworzni wahaczy, łączących wahacze i zwrotnice oraz drążka kierowniczego. W zależności od stopnia zużycia części, dokonujemy ich wymiany lub przystępujemy do ustawienia geometrii.

Geometrię kół ustawia się wraz ze zbieżnością. Opiera się ona na zmianie długości drążków zbieżności, kierowniczych oraz regulacji śrub mocujących wahacz.

Kiedy zlecić wykonanie geometrii kół?

Przy normalnym użytkowaniu auta, ustawienie geometrii kół powinno się zlecać przynajmniej raz w roku, najlepiej po sezonie zimowym. Zimą pojazdy wpadają w dziury i kałuże, których nie widać pod warstwą śniegu i deszczu. Wszystkie incydenty tego rodzaju wpływają na przestawianie się nastawów kół. Jeżeli pojazd systematycznie porusza się po nierównych drogach i użytkowany jest intensywniej, warto ustawiać geometrię częściej.

Ponadto ustawienie geometrii warto zlecić po:

  • Każdej wymianie opon;
  • Naprawie zawieszenia;
  • Każdej naprawie układu kierowniczego lub układu zawieszenia;
  • Uszkodzeniu układu zawieszenia lub np. wjechaniu w dużą dziurę w nawierzchni;
  • Zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów błędnej geometrii kół;
  • Dostrzeżeniu nierównomiernego zużyciu bieżnika.

Umów się jeszcze dziś!

Zadzwoń jeszcze dziś i dołącz do setki zadowolonych klientów dla których jakość i profesjonalizm ma znaczenie!

+48 602 635 400

Oznaki niewłaściwie ustawionej geometrii kół

Pierwszym niepokojącym symptomem świadczącym o konieczności ponownego ustawienia zbieżności i geometrii kół jest ściąganie pojazdu na bok, podczas jazdy prosto. Aby to sprawdzić, wystarczy puścić kierownicę pojazdu w czasie prowadzenia na prostej drodze. Jeżeli samochód zacznie zjeżdżać z toru jazdy na prawo lub lewo, wymaga ustawienia kątów pochylenia kół. Niepokój powinna wzbudzić także opóźniona reakcja kół na ruchy kierownicą oraz pisk opon na zakrętach. Wszystkie z wymienionych nieprawidłowości wymagają wizyty w warsztacie. Zlekceważenie tych objawów może skończyć się kolizją i utratą zdrowia.

Geometria kół w Bielsku-Białej Q Service Castrol

Szanujemy czas i portfele naszych klientów, dlatego przed wykonaniem usługi szacujemy koszty i przewidywany termin przekazania pojazdu.

W kwestii bezpieczeństwa nie uznajemy kompromisów. Do dyspozycji naszych klientów oddajemy auta z fachowo i precyzyjnie ustawioną geometrią kół. Dbamy o zachowanie wyśrubowanych standardów jakości świadczonych usług. Regularnie rozszerzamy bazy danych o najnowsze rekomendacje producentów w zakresie kalibracji układów jezdnych. Dla klientów oznacza to wykonanie usługi zgodnie z najnowszą, obowiązującą wiedzą i z gwarancją bezpieczeństwa.